Wydarzenia
2020.06.18 10:59

Chrześcijaństwo w czasach pandemii - debata online pod patronatem „Christianitas”

Jak chrześcijanie na całym świecie odnaleźli się w sytuacji pandemii? Z jakimi wyzwaniami i problemami muszą się zmagać? Czy w tych niełatwych okolicznościach chrześcijaństwo i życie chrześcijańskie są w odwrocie, czy mogą wypłynąć z nich również pozytywne konsekwencje? Z tymi pytaniami zmierzą się już jutro uczestnicy debaty Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu pod patronatem KAI i Christianitas.

Nie ulega raczej wątpliwości, że pierwsza połowa 2020 roku przejdzie do historii chrześcijaństwa pod znakiem pandemii. Ogólnoświatowy kryzys, który wywołała epidemia Covid-19, wpłynął na wszystkie sfery życia, w tym na życie religijne, zarówno w jego społecznym, publicznym, jak i prywatnym wymiarze, co dla wielu było i jest bardzo trudnym doświadczenie. Puste kościoły, zakazy uczestnictwa w nabożeństwach, brak dostępu do sakramentów, namacalna bliskość spraw ostatecznych. Sytuacja okazała się egzaminem z osobistej determinacji, by podtrzymać życie chrześcijańskie oraz próbą charakteru w obliczu izolacji, samotności, monotonii.

Z powyższych powodów zaprosiliśmy redaktorów Tomasza Rowińskiego z Christianitas i Dawida Gospodarka z Katolickiej Agencji Infomacyjnej do rozmowy na temat sytuacji chrześcijaństwa w obliczu pandemii - mówi Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji Świętego Benedykta. - Chcemy przyjrzeć się okolicznościom które wynikły w różnych miejscach na świecie (np. w Ziemi Świętej), ale również podjąć próbę syntezy, wyciągnięcia wniosków i opisania tendencji. Zamierzamy w trzeźwy sposób, zarówno w świetle prawa do wolności religijnej, jak i odpowiedzialności społecznej, spojrzeć na państwowe restrykcje narzucane chrześcijanom. Zastanowimy się też, czy z zaistniałej sytuacji wyniknie regres życia chrześcijańskiego, czy też z niektórymi aspektami można wiązać pewne nadzieje - mówi Kiernicki.

Podczas spotkania zostaną poruszone również kwestie przesłania i nauczania papieża Franciszka w czasie epidemii, poszukiwania nowych form uczestnictwa w życiu religijnym takich jak transmisje online, sytuacje w innych wspólnotach chrześcijańskich poza Kościołem Katolickim.

 

Debata "Chrześcijaństwo w czasie pandemii" odbędzie się w formie videokonferencji online na stronie Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu (facebook.com/odmpoznan) w czwartek 18 czerwca o 18:00. Uczestnikami debaty będą Tomasz Rowiński (Christianitas), Dawid Gospodarek (Katolicka Agencja Informacyjna) i Bogusław Kiernicki (Fundacja Świętego Benedykta).

https://www.facebook.com/events/2333968616909364/


Redakcja

Christianitas - pismo na rzecz ortodoksji